Naziv kolegija: Interkulturalni seminar – Kriminalroman

Izvođač/ica: dr. sc. Milka Car Prijić, red. prof.

Oblik nastave: 2 sata seminara tjedno

Uvjeti upisa: nema

Ciljevi: U sklopu kolegija bit će riječi o žanrovskom određenju kriminalističkog romana i njegovim poetološkim pretpostavkama u 20. i 21. stoljeću. Povrh toga, prikazat će se razvoj interkulturnog kriminalističkog romana koji posreduje sliku promijenjenoga njemačkog društva. Težište kolegija bit će na prikazu glavnih razvojnih tendencija kriminalističkog romana u prostoru susreta različitih kultura.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Uz produbljena znanja o načinu funkcioniranja književnog teksta, promatrat će se uloga romana u proučavanju poetike interkulturne književnosti. Kolegij studente treba osposobiti za analizu i interpretaciju žanrovskih pravila književnih vrsta i interkulturnim kompetencijama. Pažnja će se posvetiti razvijanju sposobnost kritičke refleksije o metodološkim i teorijskim pitanjima te kulturnim kontekstima književnih žanrova.

Korištene metode: predavanje, referati polaznika, diskusija o primarnoj i sekundarnoj literaturi.

Sadržaj: 1. Dogovor o silabusu i raspored zadataka. 2. Kriminalistički roman: određenje i interkulturna teorija književnosti. 3. Začeci socijalnoga kriminalističkog romana – povijesni pregled: 20. stoljeće. 4-5. Preteča društveno angažiranoga kriminalističkog romana: F. Glauser: Wachtmeister Studer. 6-7. F. Dürrenmatt: Das Versprechen. Društvo u kriminalističkom romanu. 8-9. Grad i granica u kriminalističkom romanu: Veit Heinichen: Totentanz. 9-10. Društveni sukobi u kriminalističkom romanu: W. Haas: Der Knochenmann. 11-12. Prikaz drugoga u kriminalističkom romanu: J. Arjouni: Kismet. 13. Pravni diskurs kriminalističkoj prozi: F. v. Schirac: Verbrechen. 15. Kriminalistički žanr u 21. stoljeću: interkulturni pristup žanru.

Literatura: A. Obvezatna: Primarna: 1. F. Glauser: Wachtmeister Studer. 2. F. Dürrenmatt: Das Versprechen. 3. Veit Heinichen: Totentanz. 4. W. Haas: Der Knochenmann. 4. J. Arjouni: Kismet. 5. F. v. Schirac: Verbrechen. – Sekundarna: odabrana poglavlja iz: 1. Jochen Vogt: Der Kriminalroman. München: Fink 1971. 2. Peter Nusser: Der Kriminalroman. Stuttgart/Weimar: Metzler 1992. (na temelju skripte s tekstovima) 3. Lüsebrink, Hans-Jürgen: Interkulturelle Kommunikation. Interaktion, Fremdwahrnehmung, Kulturtransfer. Stuttgart u. Weimar: Metzler 2005. – – B. Dopunska: Erhard Schütz: Zur Aktualität des Kriminalromans. München: Fink 1978; F. Aspetsberger/D. Strigl: Zum Kriminalroman der Gegenwart. Innsbruck/Wien: Studienverlag 2004; V. Žmegač: Der wohltemperierte Mord: zur Theorie und Geschichte des Detektivromans. Weinheim: Athenäum 1971.

Studentske obveze i kontrola uspjeha: Studenti su dužni pohađati predavanje, redovito čitati prema rasporedu rada, sudjelovati u raspravi i pripremiti jedno usmeno izlaganje. Kolegij završava seminarskim radom.