Naziv kolegija: Kulturološki seminar 1 – Habsburški mit

Izvođač/ica: dr. sc. Svjetlan Lacko Vidulić, red. prof.

Oblik nastave: 2 sata seminara tjedno

Uvjeti upisa: upisani diplomski studij germanistike

Ciljevi: Upoznat ćemo Habsburšku monarhiju kao kompleksno ›nasljeđe‹ (u smislu M. Todorove) i ›mjesto sjećanja‹ (P. Nora). Nakon uvida u najvažnije političke, medijske, tržišne i dr. aspekte habsburškog naljeđa, proučit ćemo osnovne teze tršćanskog germanista Claudia Magrisa (»Der habsburgische Mythos in der modernen österreichischen Literatur«) i ispitati njihov doseg na odabranim primjerima austrijske književnosti, mahom iz međuratnog razdoblja. Završavamo s kontrastivno-komparativnim izletom 1. u Krležinu novelistiku, 2. u suvremeni odmak od ›habsburškog mita‹ (Hannes Stein).

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Polaznici koji uspješno apsolviraju kolegij u stanju su: objasniti najvažnija politička, socijalna i kulturna obilježja Habsburške monarhije između Austro-ugarske nagodbe i Prvog svjetskog rata; analizirati tragove habsburškog razdoblja u kolektivnoj memoriji u smislu ›nasljeđa‹ (M. Todorova) i ›mjesta sjećanja‹ (P. Nora); objasniti osnovne teze C. Magrisa o ›habsburškom mitu‹; analizirati odabrane književne tekstove u kontekstu povijesnog razvoja kolektivne memorije o habsburškom razdoblju; analizirati odabrane književne tekstove u kontekstu kulturnih razlika na relaciji imperijalni centar – imperijalna periferija.

Korištene metode: Inicijalno izlaganje voditelja ili polaznika, vođena diskusija

Sadržaj: 1. Kasna faza Habsburške monarhije 2. (Re)Konstrukcija prošlosti: ›der Habsburger-Mythos‹ (L. Cole) i ›der Habsburger Effekt‹ (Becker i dr.) 3. (Re)Konstrukcija prošlosti: ›Österreich-Idee‹ i ›Mitteleuropa‹ 4. (Re)Konstrukcija prošlosti: kulturna industrija 5. (Re)Kostrukcija prošlosti: ›habsburški mit‹ (Claudio Magris) 6. Arthur Schnitzler: Jugend in Wien 7. Stephan Zweig: Die Welt von Gestern 8. Robert Musil: Der Mann ohne Eigenschaften (ulomci) 9. Joseph Roth: Radetzkymarsch 10. Joseph Roth: Die Kapuzinergruft 11. H. von Doderer: Die Wasserfälle von Slunj 12. Habsburška monarhija kao hrvatsko ›mjesto sjećanja‹; Miroslav Krleža: odabrana novela 13. Habsburški mit i alternativna povijest (Hannes Stein: Der Komet) 14. Osvrt i sinteza

Literatura: A. Osnovna literatura: vidi »Sadržaj«. – – B. Dopunska literatura: Becker, Sascha O.; Boeckh, Katrin; Hainz, Christa; Wößmann, Ludger (2011): Der Habsburger Effekt. Wie das untergegangene Großreich auch heute noch das Verhältnis der Bürger zu ihren staatlichen Institutionen prägt. »ifo Schnelldienst« 12/2011. S. 20–23. . – Bobinac, Marijan: Zwischen Jugoslawismus und kroatischem Exklusivismus. Kroatien und die Doppelmonarchie. In: Von der Doppelmonarchie zur europäischen Union. Österreichs Vermächtnis und Erbe. Hgg. Béhar, Pierre ; Philippoff, Eva. Hildesheim u.a.: Olms 2011. S. 137-154. – Cole, Laurence (2004): Der Habsburger-Mythos. In: Brix, Emil; Bruckmüller, Ernst; Stekl, Hannes (Hgg.): Memoria Austriae. Bd. 1. Wien: Verlag für Geschichte und Politik 2004. S. 473–504. – Liesmann, Konrad Paul (2004): Topoi. Konturen einer politischen Mythologie. In: Brix, Emil; Bruckmüller, Ernst; Stekl, Hannes (Hgg.): Memoria Austriae. Bd. 1. Wien: Verlag für Geschichte und Politik 2004. S. 194–218. – Magris, Claudio (2000): Der habsburgische Mythos in der modernen österreichischen Literatur. Übers. Madeleine von Pásztory. Überarb. nach der ital. Neuausg. von 1996. Wien: Zsolnay 2000. – Todorova, Maria (2004): Historische Vermächtnisse als Analysekategorie. Der Fall Südosteuropa. In: Europa und die Grenzen im Kopf. Hgg. Karl Kaser, Dagmar Gramshammer-Hohl, Robert Pichler. Klagenfurt: Wieser (=Wieser Enzyklopädie des europäischen Ostens, Bd. 11). S. 227–252. (Zugriff: 21.3.2015).

Studentske obveze i kontrola uspjeha: Ocjenjuje se redovita priprema prema rasporedu rada, sudjelovanje u diskusiji, usemno izlaganje i pismeni rad.