Naziv kolegija: Suvremeni nizozemski jezik V

Status: obvezatan

Oblik nastave: 6 sati vježbe tjedno + individualna nastava sa studentima

Uvjeti upisa: položen ispit Suvremeni nizozemski jezik IV

Ciljevi: Utvrđivanje gradiva kolegija Suvremeni nizozemski jezik IV. Navikavanje na usmeno i pismeno komuniciranje na korektnom nizozemskom jeziku. Pomoć studentima koji imaju poteškoće u svladavanju gradiva.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Kjučnipredmet za stjecanje produktivnih i receptivnih jezičnih kompetencija na nizozemskom.

Korištene metode:Aktivan i interaktivan proces učenja jezika pri čemu studenti (uz vodstvo izvornoga govornika) jezik koriste u međusobnoj komunikaciji i uče jedni od drugih, i to pomoću ciljanog jezičnog sadržaja i komunikacijski usmjerenih zadataka. Studenti šire vokabular i napreduju u jezičnoj kompetenciji od razine razvojnoga korisnika B1 prema razini samostalnoga korisnika B2. Pritom je neposredna pažnja usmjerena upotrebi točnih (gramatičkih) oblika.

Sadržaj: Tjedan 1-3. Pozitivno (1). Komunikacija: davanje komplimenata. Gramatika: veznici, prilozi, oblik zou(den), nepravilni glagoli. Tjedan 4-6. Društveno (2). Komunikacija: društveni razgovori, žestoke reakcije. Gramatika: pasiv i upotreba oblika ‘het’ i ‘er’, oblik zou(den). Tjedan 7-9. Progresivno (3). Komunikacija: dati vlastiti sud o komu/čemu. Gramatika: upotreba oblika ‘er’ i zou(den). Tjedan 10-12. (Među)nacionalno (4). Gramatika: upotreba glagolskih oblika. Tjedan 13-15. Ponavljanje i pripremanje za ispit. Cjeline iz gramatike De regels van het Nederlands: prilozi; gramatičke funkcije oblika ‘er’; veznici; negacija; složene rečenice; morfologija i funkcija glavnih rečenica; morfologija i funkcija zavisnih rečenica; posebne glagolske konstrukcije; poredak riječi u sredini rečenice; poredak riječi u složenim rečenicama; pasivne rečenice.

Literatura:A. Obvezatna: Nederlands op niveau, De Boer & Lijmbach, Bussum: Coutinho, 2015. Help 3: Zal ik u even helpen?, Dumon Tak et al., NCB, 1996. De regels van het Nederlands, Grammatica voor anderstaligen, Florijn et al., Groningen: Wolters-Noordhoff, 1994. Vlastiti materijal.

Studentske obveze i kontrola uspjeha: Redovito pohađanje satova, predaja obveznih zadaća; pismeni i usmeni ispit.

Vak: Hedendaags Nederlands V
ECTS-punten: 6
Taal: Nederlands
Duur: een semester
Status: verplicht
Onderwijsinrichting: 6 uur per week inoefening + individueel onderricht met studenten
Toelatingsvoorwaarden: geslaagd voor tentamen Hedendaags Nederlands IV
Doelen: Inoefening van de leerstof van Hedendaags Nederlands IV. Gewenning aan mondelinge en schriftelijke communicatie in correct Nederlands. Hulp aan studenten die moeilijkheden hebben met de leerstof.
Plaats van het vak in het gehele curriculum: sleutelvak voor het bereiken van productieve en receptieve competentie in het Nederlandse taalgebruik
Gebruikte methode: Actief en interactief proces van taalleren, waarbij de studenten (onder begeleiding van een moedertaalsprekende docent) de taal met elkaar gebruiken en van elkaar leren door middel van zinvol taalaanbod en communicatieve opdrachten. De studenten breiden hun woordenschat uit en verbeteren hun taalvaardigheid van het B1- naar het B2-niveau. Hierbij wordt ook expliciet aandacht aan de juiste (grammaticale) vorm geschonken.

Inhoud: Week 1-3, H1: Positief. Taalhandelingen: complimenten geven. Grammatica: Conjuncties en adverbia, zou(den), onregelmatige werkwoorden. Week 4-6, H2: Sociaal. Taalhandelingen: social talk, heftig reageren. Grammatica: passivum, ‘het’ en ‘er’ in passieve zinnen, zou(den). Week 7-9, H3: Progressief. Taalhandelingen: een oordeel geven. Grammatica: het gebruik van ‘er’, zou(den). Week 10-12, H4: (Inter)nationaal. Grammatica: werkwoordstijden. Week 13-15: Herhalingsoefeningen en voorbereiding op examen. Onderdelen uit De regels van het Nederlands: bijwoord; grammaticale functies van ‘er’; voegwoorden; negatie; samengestelde zinnen; morfologie en functie van hoofdzinnen; morfologie en functie van bijzinnen; bijzondere werkwoordelijke constructies; woordvolgorde in het middendeel van de zin; woordvolgorde in complexe zinnen; passieve zinnen.

Literatuur: A. Verplicht: Nederlands op niveau, De Boer & Lijmbach, Bussum: Coutinho, 2015. Help 3: Zal ik u even helpen?, Dumon Tak et al., NCB, 1996. De regels van het Nederlands, Grammatica voor anderstaligen, Florijn et al., Groningen: Wolters-Noordhoff, 1994. Eigen materiaal.

Studieverplichtingen en slagingscontrole: Regelmatige aanwezigheid op het college en inleveren huistaken; schriftelijk en mondeling tentamen.