Naziv kolegija: Suvremeni nizozemski jezik IV

Status: obvezatan

Oblik nastave: 6 sati vježbe tjedno + individualna nastava sa studentima

Uvjeti upisa: odslušan kolegij Suvremeni nizozemski jezik III

Ciljevi:Utvrđivanje gradiva kolegija Suvremeni nizozemski jezik III. Uvježbavanje usvojenog znanja na originalnim tekstovima. Proširivanje jezične kompetencije. Navikavanje na usmeno i pismeno komuniciranje na korektnom nizozemskom jeziku. Pomoć studentima koji imaju poteškoće u svladavanju gradiva.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Ključni predmet za stjecanje produktivnih i receptivnih jezičnih kompetencija

Korištene metode:Aktivan i interaktivan proces učenja jezika pri čemu studenti (uz vodstvo izvornoga govornika) jezik koriste u međusobnoj komunikaciji i uče jedni od drugih, i to pomoću ciljanog jezičnog sadržaja i komunikacijski usmjerenih zadataka. Složenost takvoga jezičnog sadržaja postepeno se nadograđuje: od jednostavnih i svakodnevnih komunikacijskih radnji (koje zahtjevaju jednostavnu i direktnu interakciju o poznatim i svakodnevnim pojavama te odgovaraju razini temeljnoga korisnika A2) prema kontekstu manje svakodnevnih situacija u kojima je riječ o opisima, iskustvima, događajima, snovima, očekivanjima, ambicijama, argumentima i objašnjenjima (na razini samostalnoga korisnika B1), a pri čemu je neposredna pažnja usmjerena upotrebi točnih (gramatičkih) oblika.

Sadržaj: Tjedan 1 – 3. Imigranti u Nizozemskoj.Komunikacija: (ne) slagati se s kime. Gramatika: različite funkcije riječi er. Tjedan 4 – 6. Veze i odnosi.Gramatika: odnosne rečenice i odgovarajuće odnosne zamjenice. Tjedan 7 – 9. Gospodarstvo i ekonomija. Komunikacija: ne moći ili ne htjeti reći što. Gramatika: prepoznavanje i uporaba pasivnih oblika. Tjedan 10 – 13. Umjetnost i književnost.Utvrđivanje stečenih kompetencija, ponavljanje komunikacijskih obrazaca i gramatičkih oblika usvojenih tijekom semestra. Tjedan 14 – 15. Izlaganja studenata. – Gramatika De regels van het Nederlands:1:imperativ; 2: povratni glagoli; 3: kopulativni glagoli; 4: djeljivi glagoli; 5: modalni (pomoćni) glagoli; 6: glagoli s infinitivom; 7: sintaksa rečenice s više glagola; 8: participium praesentis; 9: konjunktiv; 10: inkoativne konstrukcije; 11: trajne konstrukcije; 12: neodređene zamjenice; 13: povratne i recipročne zamjenice; 14: upitne zamjenice.

Literatura: Nederlands in actie, de Boer et al., Bussum: Coutinho, 2014. – De regels van het Nederlands, Florijn et al., Wolters-Noordhoff, 1994. – Vlastiti materijal.

Studentske obveze i kontrola uspjeha: Redovito pohađanje satova, predaja obveznih zadaća, pismeni i usmeni ispit (čitanje, slušanje, pisanje, vokabular, gramatika).

Vak: Nederlandse taalverwerving IV

ECTS-punten: 6

Taal: Nederlands

Duur: een semester

Status: verplicht

Onderwijsinrichting: 6 uur per week inoefening + individueel onderricht met studenten

Toelatingsvoorwaarden: Hedendaags Nederlands III gevolgd hebben.

Doelen: Inoefening van de leerstof van Hedendaags Nederlands III met oorspronkelijke teksten. Uitbreiding van de talige competentie. Gewenning aan mondelinge en schriftelijke communicatie in correct Nederlands. Hulp aan studenten die moeilijkheden hebben met de leerstof.

Plaats van het vak in het gehele curriculum: sleutelvak voor het bereiken van productieve en receptieve competentie in taalgebruik

Gebruikte methode: Actief en interactief proces van taalleren, waarbij de studenten (onder begeleiding van een moedertaalsprekende docent) de taal met elkaar gebruiken en van elkaar leren door middel van zinvol taalaanbod en communicatieve opdrachten. Het niveau van dit taalaanbod zal zich uitbreiden van simpele en alledaagse taken, die een eenvoudige en directe uitwisseling over vertrouwde en alledaagse kwesties vereisen (A2 – basisgebruiker) naar een context van minder alledaagse situaties met beschrijvingen, ervaringen, gebeurtenissen, dromen, verwachtingen, ambities, redenen en verklaringen (B1 – onafhankelijke gebruiker). Hierbij wordt ook expliciet aandacht aan de juiste (grammaticale) vorm geschonken.

Inhoud: Week 1-3 Buitenlanders in Nederland. Taalhandelingen: het met iemand of iets (niet) eens zijn. Grammatica: het gebruik van het woord er in diverse functies. Week 4-6 Relaties. Grammatica: vorming van bijvoeglijke bijzinnen en de passende relatieve pronomina. Week 7-9 Economie. Taalhandelingen: iets niet willen/kunnen zeggen. Grammatica: herkenning en gebruik van passieve vormen. Week 10-13 Kunst en literatuur. Herhaling van alle taalvaardigheden en taalvormen die in de voorgaande weken zijn aangeboden. Week 14-15 Spreekbeurten van studenten. – De regels van het Nederlands:1:imperatief; 2: reflexieve werkwoorden; 3: koppelwerkwoorden; 4: scheidbare werkwoorden; 5: modale hulpwerkwoorden; 6: werkwoorden met infinitief; 7: syntaxis van zinnen met meerdere werkwoorden; 8: participium praesentis; 9: conjunctief; 10: inchoatieve constructies; 11: duratieve constructies; 12: onbepaalde voornaamwoorden; 13: reflexieve en reciproke voornaamwoorden; 14: vragende voornaamwoorden.

Literatuur: Nederlands in actie, de Boer et al., Bussum: Coutinho, 2014. – De regels van het Nederlands, Florijn et al., Wolters-Noordhoff, 1994. – Eigen materiaal.

Studieverplichtingen en slagingscontrole: Regelmatige aanwezigheid op het college en inleveren huistaken, schriftelijk en mondeling tentamen (lezen, luisteren, schrijven, woordenschat, grammatica).