Naziv kolegija: Moderna likovna umjetnost za nederlandiste

Izvođač/ica: Patricia Počanić, vanj. surad.

Jezik: hrvatski

Status: obvezni kolegij

Oblik nastave: predavanje, diskusija, rad na tekstovima, interpretacija i komentari audiovizualnih sadržaja, seminarski radovi studenata

Uvjeti upisa: nema

Ciljevi: Upoznavanje studenata s raznovrsnim kulturalnim sadržajima koji utječu na razumijevanje umjetničkih događanja u Nizozemskoj od druge polovice 19. stoljeća do danas.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Kolegij pruža pregled važnih događanja i osobnosti s područja nizozemske kulturnopovijesne i umjetničke baštine (slikarstvo, skulptura, instalacija, performans, fotografija, arhitektura, urbanizam).

Korištene metode: frontalna nastava, PowerPoint prezentacije, prateći fotokopirani materijal, dokumentarni filmovi

Sadržaj: 1-2: Simbolizam i postimpresionizam – Vincent van Gogh; 3: Sličnosti i razlike flamanske i nizozemske umjetnosti; 4: Amsterdamska škola arhitekture; 5-6: De Stijl u Nizozemskoj (Theo van Doesburg, Piet Mondrian); 7: Dokumentarna fotografija sredine i druge polovice 20. stoljeća (Emmy Andriesse, Ed van der Elsken); 8: CoBrA i socijalna uloga umjetnosti; 9: Suvremena arhitektura u Nizozemskoj – interpolacije i revitalizacije; 10: Paradigme nizozemske stambene arhitekture i njezini utjecaji na druge zemlje; 11: Performativni aspekti suvremene umjetničke prakse (Ulay, Dan Oki & Sandra Sterle); 12: Autorske pozicije poslijeratne umjetničke prakse u Nizozemskoj (Jan Dibbets, Liza May Post, Fiona Tan); 13: OMA i uloga globalizma u tranzicijsko doba; 14: Kulturna politika Nizozemske – institucije, pojedinci.

Literatura: A. Obvezna (odabrana poglavlja): Italo Tomassoni: Piet Mondrian, Naprijed, Zagreb, 1971.; Postimpresionizam. Izvori moderne umjetnosti, Mladost, Zagreb, 1979.; Hans van Dijk, Twentieth-Century Architecture in the Netherlands, 010 Publishers, Rotterdam, 1999.; Bart Lootsma, Superdutch. New Architecture in the Netherlands, Thames&Hudson, London, 2000.; B. Dopunska (odabrana poglavlja): Gladys Fabre& Doris Wintgens Hötte (ur.), Van Doesburg and the International Avant-Garde. Constructing a New World, Tate, London, 2010.; Mildred Friedman (ed.), De Stijl: 1917–1931. Visions of Utopia, Phaidon, Oxford, 1986.; odabrane internetske stranice.

Studentske obveze i kontrola uspjeha: stalno praćenje nastave, referat, seminarski rad