Naziv kolegija: Uvod u didaktiku i metodiku njemačkog jezika – Temeljni principi i postupci podučavanja njemačkog kao stranog jezika

Izvođač/ica: dr. sc. Marija Lütze-Miculinić, izv. prof.

Status: obavezni

Uvjeti upisa: upisan 2. semestar diplomskog studija

Oblik nastave: predavanje, 2 sata tjedno

Ciljevi: nakon uvida u složenost nastave i raznolikih faktora koji je određuju, i to specifično za nastavu stranih jezika, studenti upoznaju pojedinačne komponente nadređenog cilja učenja stranog jezika, komunikacijske kompetencije u njemačkom jeziku, te stječu nastavničku kompetenciju za razvijanje tih komponenata kod učenika.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Studentice i studenti nastavničkog smjera, koji će u budućnosti podučavati njemački kao strani jezik, osposobljuju se za samostalno planiranje, izvođenje i analizu nastave njemačkog jezika.

Korištene metode: izlaganje nastavnika, diskusija, izlaganja studenata, grupni rad, individualni rad.

Sadržaj: 1 – 2: Didaktika i metodika podučavanja njemačkog jezika (stranog jezika) kao samostalna disciplina, njezin odnos sa susjednim disciplinama; povijesni razvoj discipline; metode nastave stranih jezika u širem smislu, posebno komunikacijsko-pragmatički pristup; 3 – 4: nastava stranih jezika kao kompleks faktora; strukturni elementi nastave stranog jezika; hijerarhija određivanja ciljeva obrazovanja; komponente komunikacijske kompetencije kao cilja učenja njemačkog kao stranog jezika; 5 – 6: podučavanje izgovora njemačkog jezika; 7 – 8: gramatike; 9 – 10: vokabulara; 11 – 12: razvijanje receptivnih vještina (slušanje i čitanje s razumijevanjem); 13: produktivnih vještina (govor, pisanje); 14: posredovanje književnosti i drugih kulturoloških elemenata; 15: praćenje napretka, kontrola rezultata, utvrđivanje kompetencije učenika.

Literatura: A. Obavezna: Koeppel, Rolf (2016): Deutsch als Fremdsprache. Spracherwerblich reflektierte Unterrichtspraxis. Hohengehren: Schneider Verlag, 3. überarb. und erweit. Aufl. – Heyd, G. (1990): Deutsch lehren. Grundwissen für den Unterricht in Deutsch als Fremdsprache. Frankfurt/M.: Diesterweg. – Storch, G. (2001): Deutsch als Fremdsprache. Eine Didaktik. München: Fink, 2. Aufl. – Jung, Lothar (2001): 99 Stichwörter zum Unterricht Deutsch als Fremdsprache. Ismaning: Hueber. – Gemeinsamer europäischen Referenzrahmen für Sprachen (2001). Berlin usf.: Langenscheidt. – – B. Dopunska: Bohn, S. (1999): Probleme der Wortschatzarbeit. Berlin usf.: Langenscheidt.- Henrici/Riemer (ur.).(1996): Einführung in die Didaktik des Unterrichts Deutsch als Fremdsprache, mit Videobeispielen. Band 1 und 2. Baltmannsweiler: Schneider-Verl. Hohengehren. – Dieling/Hirschfeld (2000): Phonetik lehren und lernen. Berlin usf.: Langenscheidt. – Funk/König (1991): Grammatik lehren und lernen. Berlin itd.: Langenscheidt. – Häusler, M. (2000): Zur Entwicklung der Hörfertigkeit im Unterricht Deutsch als Fremdsprache. In: Zagreber germanistische Beiträge 9, S. 193-205. – Häusler, M. (2001): Landeskunde im fremdsprachlichen Deutschunterricht. In: Zagreber germanistische Beiträge 10, S. 93-111. – Kast, Bernd (1999): Fertigkeit Schreiben. Berlin usf.: Langenscheidt.

Studentske obveze i kontrola uspjeha: usmeni i pismeni zadaci tijekom semestra, usmeni ispit.