Naziv kolegija: Terminologije i jezici struka III – Gospodarstvo, okoliš, pravo

Izvođač/ica: dr. sc. Kristian Novak, izv. prof.

Jezik: njemački i hrvatski

Status: obvezatni izborni

Oblik nastave: 2 sata seminara tjedno

Uvjeti upisa: nema

Ciljevi: razlikovanje stručnih naziva od općejezičnih naziva na njemačkom i hrvatskom jeziku; identificiranje stručnih naziva u tekstovima s temom gospodarstvo, okoliš, pravo; određivanje stupnja stručnosti neke tekstne vrste; uporaba stručnih naziva u skladu s tekstnom vrstom na njemačkom, odnosno hrvatskom jeziku; sastavljanje definicije stručnog naziva na njemačkom i hrvatskom jeziku; diferencirana primjena metoda tvorbe stručnih naziva na njemačkom i hrvatskom jeziku; određivanje ekvivalenata za pojedine stručne nazive na njemačkom, odnosno hrvatskom jeziku; sastavljanje glosara za manje stručne tekstove – do 10 stranica teksta – uz primjenu terminoloških, terminografskih i leksikografskih načela

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: upoznavanje terminologije određenog stručnog područja kao važnog preduvjeta za stručno prevođenje

Korištene metode: grupni rad, individualni rad, grupna evaluacija

Sadržaj: Na tekstovima iz tiskanih i mrežnih publikacija studenti će raditi na tehnikama ekstrakcije, jezičnog uobličavanja i digitalne pohrane terminološke građe. Osim primjene klasičnih tehnika ekstrakcije termina iz tekstova studenti će također raditi i na digitalnoj ekstrakciji termina uz uporabu nekomercijalnih digitalnih alata (npr. AntConc i Sketch Engine). Tematski će se obrađivati osnovno pojmovlje iz područja prava trgovačkih društava, financija, pravnog sustava, Europske unije, zaštite okoliša, energetike i poslovne korespondencije.

Literatura: jednojezični i dvojezični tiskani i mrežni rječnici (npr. Anić et al., Hrvatski enciklopedijski rječnik, Novi liber 2003.; Duden Deutsches Universalwörterbuch, Mannheim; Hansen-Kokoruš et al., Deutsch-kroatisches Universalwörterbuch, Nakladni zavod Globus, Zagreb 2005.; Rodek-Kosanović, Njemačko-hrvatski poslovni rječnik, Masmedia 2004.; Rodek, Hrvatsko-njemački poslovni rječnik, Masmedia 2009; Kljaić, Hrvatsko-njemački praktični rječnik, Školska knjiga 2017.). – Lana Hudeček, Milica Mihaljević, Hrvatski terminološki priručnik, Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje 2009. – research*eu Magazin des europäischen Forschungsraums. – Narodne novine (za pojedine zakonske akte). – BGBl, Langenscheidt, Poslovno dopisivanje na hrvatskom i engleskom, Masmedia 2007 (hrvatski dio).

Studentske obveze i kontrola uspjeha: redovito pohađanje nastave, aktivno sudjelovanje na seminaru, pisani rad (glosar) i usmena prezentacija pisanog rada, pismeni kolokvij.