Naziv kolegija: Seminar iz njemačke književnosti 19. stoljeća B

Izvođač/ica: dr. sc. Milka Car Prijić, red. prof.

Oblik nastave: 2 sata seminara tjedno

Uvjeti upisa: položena Povijest njemačke književnosti 18. st.

Ciljevi: Studenti proširuju i produbljuju znanja o razvoju književnih vrsta u 19. stoljeća te o povijesnim fenomenima njemačkog društvenog i kulturnog razvoja u 19. stoljeću. Uz to studenti moraju savladati književno-znanstvenu analizu odabranih tekstova, opisivanje književnih tekstova u njihovom društvenom i recepcijskom kontekstu, steći uvid u posebnosti razvoja književnih rodova i zauzeti vlastiti stav prema pitanjima književnog vrednovanja tekstova.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu:Studenti u kolegiju stječu uvid u metodologiju i analizu književnih tekstova na temelju predavanja Uvod u studij njemačke književnosti i Osnove književne interpretacije, te uvid u povijesni pregled njemačke književnosti na temelju predavanja Povijest njemačke književnosti 19. st., jer je kolegij koncipiran kao popratni seminar uz predavanje o povijesti njemačke književnosti u 19. stoljeću.

Korištene metode: zajednička analiza zadanih tekstova, diskusija, držanje referata (pojedinačni i grupni rad)

Sadržaj: 1. Dogovor o silabusu i studentskim obvezama, 1.+2. odabrani lirski tekstovi romantizma (Novalis, Eichendorff), 3.+4. Heinrich von Kleist: Der zerbrochene Krug, 5.+6. E. T. A. Hoffmann: Der goldene Topf, 7.+8. Odabrani lirski tekstovi Heinricha Heinea; 9.+10. Georg Büchner: Dantons Tod, 11.+12. Johann Nestroy: Der Talisman, 13.+14. Gottfried Keller: Romeo und Julia auf dem Dorfe

Literatura:A. Obvezatna: 1. Kleist: Der zerbrochene Krug 2. Novalis: Die Hymnen an die Nacht 3. E.T.A. Hoffmann: Der goldne Topf 4. H. Heine: Lyrik 5. G. Büchner: Dantons Tod 6. Nestroy: Der Talisman 7. Keller: Romeo und Julia auf dem Dorfe. – – B. Dopunska: Sekundarna: Viktor Žmegač (Ur.): Geschichte der deutschen Literatur vom 18. Jahrhundert bis zur Gegenwart, sv. I. drugi dio & sv. II, prvi dio, Frankfurt a. M. 1979 i dr.; Detlef Kremer (2007): Romantik. Lehrbuch Germanistik. Stuttgart/Weimar: Metzler.; Monika Schmitz-Emans (2009): Einführung in die Literatur der Romantik. Darmstadt: WBG. Gerhard Schulz: Geschichte der deutschen Literatur. Bd. VII, Teil 1–2, München 1983, 1989.

Studentske obveze i kontrola uspjeha: redovito pohađanje nastave, aktivno sudjelovanje u nastavi, održavanje jednog usmenog referata ili pisanje kraćega seminarskog rada.