Lokacija: 5. kat knjižnice Filozofskog fakulteta

Katalog (online): http://koha.ffzg.hr/

Voditeljica knjižnice: Blaženka Klemar Bubić, viša knjižničarka

Kontakt:

• Adresa: Knjižnica Odsjeka za germanistiku Filozofskog fakulteta; Ivana Lučića 3, 10000 Zagreb
  • Telefon: (01) 409 2032
  • Telefaks: (01) 6156 879 (Knjižnica Odsjeka za germanistiku)
  • e-mail: bklemar@ffzg.hr

Vrsta knjižnice: visokoškolska knjižnica

Posudba: nacionalna međuknjižnična posudba

Tehničke mogućnosti za korisnike: fotokopirni aparati u zgradi knjižnice

Težište knjižničnog fonda: starija i novija njemačka književnost, njemačko jezikoslovlje i znanost o književnosti, metodika nastave njemačkog jezika, znanost o kulturi i civilizaciji zemalja njemačkog govornog područja

Razvoj knjižničnog fonda: Knjižnica je osnovana 1904. godine kao priručna knjižnica Odsjeka za njemačku filologiju. Knjižnična građa isprva se sastojala od darova, a tek kasnije knjižnica dobiva vlastiti budžet za nabavu novih knjiga. Osim toga publikacije su se nabavljale direktnom razmjenom s Austrijskom nacionalnom knjižnicom (Österreichische Nationalbibliothek) te iz ostalih knjižnica putem Njemačkog istraživačkog društva (Deutsche Forschungsgemeinschaft). Nakon Drugog svjetskog rata, tijekom kojeg knjižnica nije pretrpjela nikakvu štetu, dodijeljeni su joj fondovi raznih privatnih knjižnica i knjižnica ustanova s njemačkom građom. Broj i podrijetlo knjiga koje su nabavljene na ovaj način ne može se točno utvrditi jer su knjige izravno uključene u knjižnični fond bez osobitih podataka.

Opis građe: Cjelokupni fond se sastoji od otprilike 60 000 knjiga i 200 časopisa. Povijesna građa obuhvaća neutvrđen broj naslova iz 18. i 19. st. Prema vlastitom sustavu signiranja fond je podijeljen na sljedeće jedinice: referentna zbirka (rječnici, leksikoni, bibliografije, gramatike), književna djela po epohama (književnost od njenih početaka do humanizma, književnost od humanizma do reformacije, književnost baroka, književnost od prosvjetiteljstva do «Vormärza», književnost od «Vormärza» do naturalizma, od naturalizma do 1945., nakon 1945., antologije), književni prijevodi (prijevodi njemačke književnosti na strane jezike, prijevodi stranih književnosti na njemački jezik), književnost (teorija književnosti, povijest književnosti, pojedinačne književne studije, biografije, književne interpretacije, zbirke književnih studija), jezik ( jezikoslovne studije, povijest jezika i dijalektologija, suvremena gramatika njemačkog jezika, semantika i pragmatika, sociolingvistika, dodirno i supostavno jezikoslovlje, kognitivna lingvistika i psiholingvistika, tekstna lingvistika i retorika, teorija prevođenja, interlingvistika), nastava njemačkog jezika (didaktika i metodika, udžbenici), kulturološke studije, kultura i civilizacija zemalja njemačkog govornog područja, filozofija, opća povijest, umjetnost. Najopsežniju pojedinačnu skupinu čini podskupina književnih djela od prosvjetiteljstva do «Vormärza».

Katalozi: online katalog

Sredstva za rad: osigurava Sveučilište u Zagrebu

Informacija o rječniku: Studenti germanistike mogu preko knjižnice Odsjeka za germanistiku naručiti njemačko-hrvatski univerzalni rječnik po povoljnijoj cijeni nego u knjižarama. Potrebno je samo ostaviti svoje podatke demonstratorima germanistike na petom katu fakultetske knjižnice.