Naziv kolegija: Književni seminar 2 – “Wiener Moderne”

Izvođač: dr. sc. Svjetlan Lacko Vidulić, red. prof.

Oblik nastave: seminar

Uvjeti upisa: nema

Ciljevi: Upoznavanje kulturnopovijesnog kompleksa bečke moderne kao europskog žarišta umjetničke i intelektualne modernizacije koncem 19. i početkom 20. stoljeća. Proučavanje odabranih izvora i sekundarne literature s područja empiriokriticizma (E. Mach), psihoanalize (S. Freud), likovnih umjetnosti (G. Klimt, E. Schiele), književne programatike (H. Bahr) i književne prakse (H. von Hofmannsthal, A. Schnitzler, P. Altenberg, K. Kraus). Uvid u transkulturnu dimenziju bečke moderne na primjeru odnosa s književnim Zagrebom istoga razdoblja.

Ishodi: nabrojati aspekte umjetničke i intelektualne modernizacije u kontekstu bečke moderne te ih objasniti kao povijesni fenomen; objasniti temeljne postavke empiriokriticizma i psihoanalize te ih dovesti u vezu s “krizama identiteta” u književnosti bečke moderne; skicirati estetiku modernističkih strujanja u likovnosti bečke moderne te je dovesti u vezu s “krizama identiteta” u književnosti bečke moderne; skicirati književnu programatiku H. Bahra; primjere iz književne prakse interpretirati u kontekstu bečke moderne; nabrojati i objasniti glavna obilježja kulturnog transfera između Beča i Zagreba oko 1900. godine

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Produbljivanje i komparativna nadopuna znanja o bečkoj moderni stečenog u pregledu povijesti njemačke književnosti prve polovice 20. stoljeća u prijediplomskom studiju. Ciljevi i sadržaj korespondiraju s kolegijem Njemačko-hrvatski književni transferi. Kolegij sudjeluje u realizaciji kulturološke i intermedijalne dimenzije studija književnosti na diplomskoj razini.

Korištene metode: Inicijalno predavanje, diskusija o primarnoj i sekundarnoj literaturi, izlaganja polaznika.

Sadržaj1. Uvod: politički, društveni i kulturni konteksti. 2. Psihoanaliza i empiriokriticizam. 3. Likovne umjetnosti. 4. Književna programatika i esejistika. 5./6./7. H. von Hofmannsthal (Gestern, Reitergeschichte, Ein Brief). 8./9.10./ A. Schnitzler (Anatol, Der grüne Kakadu, Die Toten schweigen). 11. P. Altenberg (prozne skice). 12. K. Kraus: Die letzten Tage der Menschheit (ulomak). 13/14. Književni transfer Beč – Zagreb.

Literatura: A. obvezna: Izbor književnih i diskurzivnih tekstova. – Viktor Žmegač: Bečka moderna. Portret jedne kulture. Zagreb 1998. – Dagmar Lorenz: Wiener Moderne. Stuttgart u. Weimar 1995. – Fin de siècle Zagreb – Beč. Priredio Damir Barbarić. Zagreb 1997. – – B. izborna: Die Wiener Moderne. Literatur, Kunst und Musik zwischen 1890 und 1910. Stuttgart 1981. Hg. Gotthard Wunberg. – Carl E. Schorske: Fin-de-siècle Vienna. Politics and culture. New York 1981 (dt.: Wien. Geist und Gesellschaft im Fin de Siècle. Frankfurt/M. 1982 u.ö.; kroat.: Beč krajem stoljeća. Politika i kultura. Zagreb 1997). – Jacques Le Rider: Das Ende der Illusion. Die Wiener Moderne und die Krisen der Identität. Wien 1990. – Handbücher zu A. Schnitzler, H. von Hofmannsthal, S. Freud.

Studentske obveze i kontrola uspjeha: Studenti su dužni pohađati seminar, redovito čitati prema rasporedu rada, sudjelovati u raspravi, pripremiti jedno usmeno izlaganje i napisati seminarski rad.