Naziv kolegija: Planski jezici

Izvođač/ica: dr. sc. Velimir Piškorec, red. prof.

Status: izborni u prijediplomskom studiju germanistike

Oblik nastave: 1P+1S

Uvjeti upisa: položen kolegij Osnove jezikoslovlja

Ciljevi: stjecanje znanja o povijesti planskih jezika i njihovim sistemskolingvističkim aspektima te uvida u predmet i metode interlingvistike; komparativna analiza leksičkog fonda esperanta s leksikom romanskih i germanskih jezika; usvajanje osnovnih znanja o strukturama i elementima esperanta te stjecanje elementarne komunikacijske kompetencije u esperantu

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Kao izborni kolegij u prijediplomskom studiju germanistike u kolegiju se ponavljaju pojmovi i proširuju jezikoslovna i gramatička znanja i usvojeni u sklopu kolegija Osnove jezikoslovlja.

Korištene metode: frontalna nastava, grupni i individualni rad

Sadržaj: 1. Problemi međunarodne komunikacije, 2. Predmet i metode interlingvistike, 3. Povijesni aspekti planskih jezika, 4. Klasifikacije planskih jezika, 5. Geneza i povijest esperanta, 6. Sociolingvistički aspekti esperantske jezične zajednice, 7.-14. Ustroj esperanta (7. Izgovor i pisanje, imenice, 8. Glagoli, pridjevi, akuzativ, zamjenice, 9. Izvedenice i složenice, 10. Prilozi, prepozicije, imperativ, sufiksi –ul, –ej, –ebl, 11. Brojevi, komparacija pridjeva, sufiksi –ind, –et, –eg, –, –ig, 12. Željne rečenice, prefiks ek-, sufiksi –, –, –ad, –ar, –um, 13. Red riječi, sufiksi –an, –ec, –uj, 14. Sufiksi –il i –on).

Literatura: Detlev Blanke: Interlinguistische Beiträge. Zum Wesen und zur Funktion internationaler Plansprachen. Frankfurt am Main et. al.: Peter Lang, 2006. – Umberto Eco: Die Suche nach der vollkommenen Sprache München: dtv, 1997. – Rogert Imbert et al.: Esperanto. Lehrbuch der internationalen Sprache. Maribor: 1995. – Reinhard Haupenthal (Hrsg): Plansprachen. Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 1976. – Davor Klobučar i sur.: Esperantski mozaik. Osijek: Esperantsko društvo Liberiga stelo, 2003.

Studentske obveze i kontrola uspjeha:redovitopohađanjenastave, položeni pismenikolokvijsredinomsemestraiusmenikolokvijnakrajusemestra