Naziv kolegija: Seminar – konzultacije za diplomande

Izvođač/ica: dr. sc. Christine Magerski, red. prof.

Status: obavezan – Upis kolegija obavezan je za sve studente 4. semestra kulturološkog smjera. Kolegij se izvodi u obliku koji određuje katedra na kojoj prijavljujete diplomski rad (npr.: konzultacije). Za studente koji prijavljuju diplomski rad na Katedri za književnost, ovaj kolegij se (osim kroz konzultacije s mentoricom/mentorom rada), izvodi u obliku seminarske nastave (1 sat tjedno, tj. 2 sata svaki drugi tjedan).

Oblik nastave: 1S

Uvjeti upisa:

Ciljevi: Sustavna podrška u koncipiranju, pripremanju i pisanju diplomskog rada.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Kolegij se nadovezuje na oblike znanstvenog pisanja prakticirane u prijediplomskom i diplomskom studiju (seminarski rad) i osigurava standard znanstvenog pisanja u germanističkoj struci. – Ishodi: Polaznic_ koji uspješno apsolviraju kolegij u stanju su: 1. odrediti temu, cilj, ključne hipoteze/teze i metodologiju završnog rada; 2. koncipirati i realizirati opsežniji znanstveni rad; 3. odabrati relevantnu literaturu; 4. poštivati uzuse znanstvenog rada; 5. koristiti znanstveni stil.

Korištene metode: Sastanak svaki drugi tjedan po dva sata. Izvješaji polaznika o pojedinim fazama rada te vođena diskusija o praktičkim i metodičkim aspektima završnog rada.

Sadržaj: Na svakom susretu: izvještaji o individualnom napretku u pripremi i pisanju završnog rada. Osim toga: 1. odnos prema završnom radu; »blokade« i kako ih spriječiti; 2. koncept rada: provizorno kazalo; 3. definiranje literature: središnja vs. fakultativna, pouzdana vs. nepouzdana, tiskana vs. netiskana literatura; 4. »obrada« literature: totalno, kurzorno i selektivno čitanje; sustavi bilježenja; sistematizacija; 5. pisanje uvoda: osvrt na cilj istraživanja, hipoteze, metodologiju, strukturu rada, stanje istraživanja (literaturu); 6. korektno baratanje literaturom: citat, parafraza, nadovezivanje; 7. struktura i argumentacija u službi teme: transparentnost, koherencija, plauzibilnost; obilježja znanstvenog stila.

Literatura: Martin Kornmayer: Wissenschaftlich schreiben leicht gemacht. Für Bacchelor, Master und Dissertation. Bern, Stuttgart, Wien: Haupt 2008.

Studentske obveze i kontrola uspjeha: izvještaji o napretku u pisanju završnog rada (s uručkom), sudjelovanje u diskusiji o praktičkim i metodičkim aspektima znanstvenog pisanja.