Naziv kolegija: Rad s udžbenicima njemačkog jezika

Izvođač/ica: doc. dr. sc. Mirela Landsman Vinković

Oblik nastave: seminar, 2 sata tjedno

Uvjeti upisa: nema

Ciljevi: Osposobljavanje studenata za rad s udžbenikom u nastavi njemačkog kao stranog jezika.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Kolegij pridonosi stjecanju praktične nastavničke kompetencije te osposobljava studente za kvalitetno podučavanje njemačkog jezika.

Korištene metode: Izlaganja, analize primjera, prezentacije, diskusije, simulacije slučaja, grupni i individualni rad, praktične vježbe.

Sadržaj: 1. Analiza udžbenika, sastavni dijelovi i oprema; 2. Koncepcija udžbenika; 3. Prilagođenost starosnoj dobi; 4. Predviđeno vrijeme obrade i planiranje; 5. Ciljevi učenja po pojedinim lingvističkim razinama i komunikacijskim funkcijama; 6. Struktura lekcije; 7. Gramatička progresija; 8. Način obrade gramatike (prezentacija, vježbe, postupci slobodne primjene); 9. Vokabular (izbor i prezentacija, razlikovanje pasivnog i aktivnog vokabulara, tipovi vježbi); 10. Vrste tekstova; 11. Ciljano razvijanje receptivnih i produktivnih vještina; 12. Razrada jedne nastavne cjeline: određivanje ciljeva, sadržaja, postupaka obrade i izbor medija; 13. Vremensko planiranje, koncipiranje pojedinih satova po fazama; 14-15. Vježbe, sinteza i evaluacija.

Literatura: A. Obvezatna: 1. von Brand, Tilman; Radvan, Florian (Hg.) (2019): Handbuch Lehr und Lernmittel für den Deutschunterricht, Hannover: Klett, Kallmeyer. (odabrana poglavlja). – 2. Rösler, Dietmar; Würffel, Nicola (2014): Lernmaterialien und Medien, dll 5, München: Klett-Langenscheidt. – 3. Funk, Hermann; Kuhn, Christina; Skiba, Dirk; Spanier-Weise, Dorothea; Wicke, Reiner E. (2017): Aufgaben, Übungen, Interaktion, dll 4, Stuttgart: Ernst Klett Sprachen. – 4. Fery, Renate und Raddatz, Volker (2000) Lehrwerke und ihre Alternativen, Peter Lang. – 5. Bimmel/Kast/Neuner (1997): Deutschunterricht planen. Arbeit mit Lehrwerkslektionen. München: Goethe-Institut. – 6. Blažević, Nevenka (2007) Grundlagen der Didaktik und Methodik des Unterrichts Deutsch als Fremdsprache. Filozofski fakultet u Rijeci, Sveučilište Rijeka. (odabrana poglavlja). – 7. Storch, Günther (2001): Deutsch als Fremdsprache. Eine Didaktik. München: Fink, 2. izd. (odabrana poglavlja). – 8. Heyd, Gertraude (1990): Deutsch lehren. Grundwissen für den Unterricht in Deutsch als Fremdsprache. Frankfurt/M.: Diesterweg (odabrana poglavlja). – – B. Dopunska: 1. Biechele, Markus & Padrós, Alicia (2003). Didaktik der Landeskunde. Fernstudieneinheit 31. Berlin/München: Langenscheidt. – 2. Burwitz-Melzer, Eva; Mehlhorn, Grit; Riemer, Claudia; Bausch, Karl-Richard; Krumm, Hans-Jürgen (Hg.) (2016): Handbuch Fremdsprachenunterricht. Tübingen: A. Francke. (odabrana poglavlja). – 3. Fäcke, Christiane; Mehlmauer-Larcher, Barbara (Hg.) (2017): Fremdsprachliche Lehrmaterialien – Forschung, Analyse und Rezeption, Peter Lang Edition (odabrana poglavlja) – 4. Petravić, Ana (2016) Međukulturna kompetencija u nastavi stranih jezika. od teorijskih koncepata do primjene, Zagreb: Školska knjiga. – 5. Weigmann, Jürgen (1992): Unterrichtsmodelle für Deutsch als Fremdsprache. München: Hueber. – 6. Wicke, Rainer E. (1993): Aktive Schüler lernen besser. Klett. – 7. udžbenici po izboru studenata..

Studentske obveze i kontrola uspjeha: Pismeni i usmeni zadaci u toku semestra, seminarski rad ili prezentacija. Sudjelovanje na nastavi.