Naziv kolegija: Jezični praktikum I

Izvođač/ica: mr. sc. Irena Petrušić-Hluchý

Status: obavezni

Uvjeti upisa: upisan diplomski studij

Oblik nastave: seminar, 2 sata tjedno

Ciljevi: Produbljivanje jezične kompetencije u usmenom i pisanom izrazu; produbljivanje poznavanja kulture zemalja njemačkoga govornoga područja i međukulturne kompetencije; prevođenje stručnih tekstova; ovladavanje školskim jezikom.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Sadržajno se nadovezuje na seminar Receptivna i produktivna tekstna kompetencija I i II, usavršava opću jezičnu kompetenciju studenata s težištem na ovladavanju školskim jezikom kao jezikom struke nastavnika njemačkoga kao stranoga jezika.

Korištene metode: izlaganje, analiza, istraživanje, diskusija, pojedinačni rad, rad u grupi, referati, lektira.

Sadržaj: 1.-2. Uvod u školski jezik, 3.-14. obrada aktualnih tekstova s područja zemalja njemačkoga govornoga područja (razumijevanje, vokabular, gramatika, stil; prevođenje i medijacija), izlaganje i slikokazi na zadanu temu, produkcija različitih tekstnih vrsta (sažetak, opis, esej), 15. završna rasprava.

Literatura: 1) autentični njemački tekstovi, 2) Duden Deutsches Universalwörterbuch, 3) Hansen-Kokoruš, Matešić, Pečur-Medinger, Znika (2005) Deutsch-kroatisches Universalwörterbuch, Nakladni zavod Globus, 4) Butzkamm, Wolfgang (2007) Unterrichtssprache Deutsch, Hueber Verlag, 5) Lütze-Miculinić, Marija; Jelaska, Zrinka (2018) Hrvatsko-njemački rječnik školskoga jezika I. Zagreb: HFD, 6) Duden Richtiges und gutes Deutsch, Band 9, 7) Hall/Scheiner (2000) Übungsgrammatik für Fortgeschrittene, Verlag für Deutsch Neubearbeitung.

Studentske obveze i kontrola uspjeha: Kontinuirano praćenje rada studenata na temelju redovitog pohađanja nastave i aktivnog sudjelovanja u nastavi, pisani i usmeni zadaci tijekom semestra, referati, kolokvij, pisani ispit.