Naziv kolegija: Suvremeni njemački jezik IV

Izvođač/ica: mr. sc. Irena Petrušić-Hluchy, viša lektorica; Snježana Rodek, viša lektorica; dr. sc. Inja Skender Libhard, viša lektorica; mr. sc. Sonja Strmečki Marković, viša lektorica

Jezik: njemački i hrvatski

Status: obvezni

Oblik nastave: 2 sata vježbi + 2 sata seminara

Uvjeti upisa: Odslušan kolegij Suvremeni njemački jezik III.

Ciljevi: Usavršavanje receptivne i produktivne kompetencije u govornom i pismenom izrazu. Primjena kontrastivne metode radi utvrđivanja morfološke, sintaktičke i semantičke kompetencije.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Kolegij se nadovezuje na Suvremeni njemački jezik III i predstavlja jezičnu osnovu za sve ostale kolegije.

Korištene metode: pojedinačni, grupni rad, rad u paru i frontalna nastava.

Sadržaj: Sprache und Kommunikation/sintaktička analiza predikata; Vergangenheit und Gegenwart/analiza dijelova rečenica, atribut, apozicija; aktualne teme/ponavljanje. Usmena i pismena obrada autentičnih tekstova s njemačkoga govornog područja. Totalno razumijevanje teksta, raščlanjivanje i sažimanje složenijih i dužih tekstova (do 5 stranica), analitički prijevod jezično zahtjevnih dijelova teksta na hrvatski radi razumijevanja te uvođenje u tehnike pismenog prevođenja na njemački jezik na temelju kraćih hrvatskih tekstova (do dvadesetak redaka). Diskusija na zadanu temu, tehnike usmenog i pismenog argumentiranja, priprema i držanje referata (grupno ili individualno, izrada uručaka). Proširivanje vokabulara na zadane teme.

Literatura: Buscha, Raven, Szita: Erkundungen C2. Integriertes Kurs- und Arbeitsbuch, Schubert-Verlag 2014. – Duden Deutsches Universalwörterbuch ili Wahrig, Deutsches Wörterbuch, Bertelsmann Lexikon Verlag (neue Rechtschreibung). – Kljaić, Deutsch-kroatisches Wörterbuch, Školska knjiga 2005. – Hansen-Kokoruš, Matešić, Pečur-Medinger, Znika, Deutsch-kroatisches Universalwörterbuch, Nakladni zavod Globus 2005. – Tatsachen über Deutschland. – Österreich: Tatsachen und Zahlen. – Helbig/Buscha, Deutsche Grammatik, Langenscheidt 2001. – Helbig/Buscha, Übungsgrammatik Deutsch, Langenscheidt 2000. – Hall/Scheiner, Übungsgrammatik für Fortgeschrittene, Verlag für Deutsch 2000, Neubearbeitung. – Schade, Einführung in die deutsche Sprache der Wissenschaften, Erich Schmidt Verlag 1993. – Földeak, Sag`s besser! (Teil 1, Teil 2), Hueber Verlag 2003. – Duden Richtiges und gutes Deutsch, Band 9. – Wahrig Fehlerfreies und gutes Deutsch, Bertelsmann Lexikon Institut 2003.

Studentske obveze i kontrola uspjeha: Dva pismena rada, jedan referat, čitanje, sažimanje i usmeno prevođenje suvremenoga beletrističkog djela s njemačkoga govornog područja , stalna provjera napredovanja studenata u pisanom obliku, redovito pohađanje nastave i aktivno sudjelovanje, pismeni ispit kao uvjet za pristupanje usmenom ispitu.