Naziv kolegija: Osnove jezikoslovlja

Izvođač/ica: dr. sc. Slađan Turković, doc.

Status: obvezatni

Oblik nastave: predavanje

Uvjeti upisa: položen Uvod u studij njemačkog jezika

Ciljevi: Stjecanje znanja o jeziku kao fenomenu društvene zbilje i jezikoslovlju kao znanstvenoj disciplini, dobivanje uvida u povijest jezikoslovne misli

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Kolegij se nadovezuje na znanja stečena na kolegiju Uvod u studij njemačkog jezika. Uloga kolegija jest studente upoznati i senzibilizirati za interdisciplinarni pristup problemima jezikoslovlja te im pružiti povijesni pregled lingvističke znanosti 19. i 20. stoljeća.

Korištene metode: Frontalno predavanje

Sadržaj: 1. Antropološki, unutarjezični i komunikacijski aspekti jezika, 2.-4. Psiholingvistički procesi – jezično usvajanje i jezična patologija, 5. Jezici u dodiru, 6. Socijalni aspekti jezika, 7. Jezikoslovlje – predznanstveno razdoblje, 8. Povijesno-poredbena lingvistika, 9.-10. Europski strukturalizam, 11. Američki strukturalizam, 12. Generativistički pristupi jeziku, 13. Kognitivna lingvistika

Literatura:Glovacki-Bernardi, Zrinjka (ur.): Uvodulingvistiku. Zagreb: Školskaknjiga, 2001. – Pörings, Ralf / UlrichSchmitz (Hrsg.): SpracheundSprachwissenschaft. Tübingen: Narr, 1999. – Gojmerac, Mirko: EinführungindieLinguistik. Zagreb: ZavodzalingvistikuFilozofskogafakulteta, 1992.

Studentske obveze i kontrola uspjeha: Redovito pohađanje nastave. Provjera znanja obavlja se dva puta tijekom semestra putem kolokvija i/ili polaganjem završnog ispita u redovnim ispitnim rokovima.