Naziv kolegija: Metode studiranja – znanost o književnosti

Izvođač/ica: Nadine Vollstädt, ugovorna lektorica

Oblik nastave: seminar (2 sata tjedno)

Uvjeti upisa: nema

Ciljevi: Svladavanje temeljnih vještina filološkog studija; razvijanje receptivne i produktivne kompetencije u govornom i pisanom izrazu; usvajanje temeljnih spoznaja i pojmova znanosti o književnosti. Kolegij je usmjeren na razumijevanje hrvatskog i njemačkog znanstvenog teksta (dijagonalno, selektivno i totalno čitanje; prepričavanje; raščlanjivanje; sažimanje), na metode samostalnog rada s pomoćnom sekundarnom literaturom (književni leksikoni, bibliografije) te na pripremu i provedbu referata s uručkom.

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: Ovaj izborni kolegij priprema studente za uspješno studiranje i smatra se praktičnom nadopunom za teorijski orijentirani kolegij Uvod u studij njemačke književnosti.

Korištene metode: Praktične vježbe, grupni i pojedinačni rad, zajednička analiza (polaznika i nastavnika) egzemplarnih tekstova, diskusija, držanje referata.

Sadržaj: 1. Zadaci i način rada, 2. Sakupljanje potrebne literature: Primarna i sekundarna literatura, bibliografije, korištenje knjižničnih kataloga, germanistima neophodne knjižnice itd., 3.-5. Oblici usmenog izražavanja: Upute za pripremu i praktična vježba referata s uručkom, formiranje kritičkih stavova za diskusiju, 6.-7. Rad s leksikonima i držanje referata s uručkom, 8.-9. Rad na tekstu I: Čitanje književnog teksta J. P. Hebel: Unverhofftes Wiedersehen, 10.-11. Rad na tekstu II: Diskurs znanstvenog teksta iz područja znanosti o književnosti – dijagonalno, selektivno i totalno čitanje; raščlanjivanje, prepričavanje, sažimanje itd., 12.-13. Pisanje znanstvenog rada: kriteriji pisanja znanstvenog rada; unutarnje i vanjsko oblikovanje, citiranje i referiranje, 14. Vježbanje i upute za izradu samostalnog rada.

Literatura: A. Obvezatna: Bit će ponuđena vježbenica s odabranim tekstovima te poglavljima o pisanju ozbiljnog rada iz područja znanosti o književnosti i lingvistike (seminarski radovi i završni rad: znanstveni stil, citiranje i referiranje, unutarnje i vanjsko oblikovanje). – – B. Dopunska: Burchardt, Michael: Leichter studieren. Wegweiser für effektives wissenschaftliches Arbeiten. 2., durchges. Aufl. Berlin: Berlin Verlag A. Spitz 1996. – Bünting, Karl-Dieter; Axel Bitterlich; Ulrike Pospiech: Schreiben im Studium. Ein Trainingsprogramm. Berlin: Cornelsen Scriptor 1996. – Meyer-Krentler, Eckhardt: Arbeitstechniken Literaturwissenschaft. 4. Aufl. München: Fink 1994.

Studentske obveze i kontrola uspjeha: Redovito pohađanje nastave, održavanje jednog referata, pisanje jednog kraćeg seminarskog rada.