Naziv kolegija: Leksičke inovacije u njemačkome

Izvođač/ica: dr. sc. Inja Skender Libhard, viša lektorica

Status: izborni u prijediplomskom studiju germanistike

Oblik nastave: 2S

Uvjeti upisa: položen kolegij Osnove jezikoslovlja

Ciljevi: razvijanje sposobnosti prepoznavanja, rječogradbe i prevođenja njemačkih leksičkih inovacija

Uloga kolegija u ukupnom kurikulumu: ponavljanje i proširivanje znanja o njemačkom leksiku

Korištene metode: frontalna nastava, grupni i individualni rad

Sadržaj: 1. Promjene na leksičkoj razini kao najčešći i najvidljiviji tip jezičnih promjena, 2. – 3. Vrste leksičkih inovacija – neologizmi i okazionalizmi, 4. – 5. Vrste rječogradnih postupaka za nastajanje njemačkih leksičkih inovacija, 6. – 7. Neologizmi – novi leksemi, 8. – 9. Neologizmi – nova značenja, 10. – 11. Okazionalizmi – novi leksemi, 12. Analiza njemačkih tekstova s posebnim osvrtom na leksičke inovacije, 13. Analiza audiovizualnih materijala s posebnim osvrtom na leksičke inovacije, 14. – 15. Prevođenja njemačkih leksičkih inovacija kao elemenata kulture na hrvatski jezik

Literatura: Elsen, Hilke (2011): Neologismen. Formen und Funktionen neuer Wörter in verschiedenen Varietäten des Deutschen. Tübingen: Gunter Narr Verlag. – Fleischer, Wolfgang; Barz, Irmhild (2012): Wortbildung der deutschen Gegenwartssprache. 4. Auflage. Berlin – Boston: Walter de Gruyter. – Herberg, Dieter (2002): Neologismen in der deutschen Gegenwartssprache. Probleme ihrer Erfassung und Beschreibung. U: Deutsch als Fremdsprache. 4/2002, str. 195 – 200. – Kinne, Michael (1998): Der lange Weg zum deutschen Neologismenwörterbuch. U: Teubert, Wolfgang (ur.): Neologie und Korpus. (Studien zur deutschen Sprache, Bd. 11). Tübingen, str. 63 – 110. – Schippan, Thea (2002): Lexikologie der deutschen Gegenwartssprache. Tübingen: Max Niemeyer Verlag. – Steffens, Doris (2012): Bufdis und anderes. Neues im Wortschatz 2011. U: Sprachreport 2/2012. Mannheim: Institut für Deutsche Sprache, str. 2 – 7.

Studentske obveze i kontrola uspjeha: redovito pohađanje nastave, referati, seminarski rad na kraju semestra